BĚHEM PŘÍBĚHU

Sofija Andruchovyč

Diskuze studentů s přední ukrajinskou spisovatelkou Sofijí Andruchovyč a zážitkový program, který pracuje s metodikou Narrative 4 zaměřenou na rozvoj empatie prostřednictvím sdílení příběhů i obrazovým materiálem aktuálních výstav. 

Školní skupiny mají v rámci festivalu FALL jedinečnou příležitost zúčastnit se diskuze s vybranými českými i zahraničními spisovateli a spisovatelkami, kteří se podělí (nejen) o to, jakým způsobem do své tvorby promítají vlastní životní příběhy. Navazující vzdělávací program je pak inspirován metodikou globálního projektu Narrative 4 a je zaměřen na rozvoj empatie prostřednictvím sdílení příběhů.

Vyprávění, tak jak s ním pracuje projekt Narrative 4 a vzdělávací programy Centra DOX, umožňuje zažít sdílení příběhů s druhým člověkem způsobem, který vypadá na první pohled jednoduše – naslouchám a převyprávím. A právě v jednoduchosti tkví síla. Colum McCann, světoznámý irský spisovatel a zakladatel Narrative 4, tento koncept pojmenoval „radikální empatie“ a pomáhá najít porozumění všude tam, kde lidé prožívají život jinak a vidí svět z jiné stránky.

Základem zážitkového programu jsou vlastní autentické příběhy účastníků, přičemž autenticita je zásadní. Osobní příběh, zážitek z dětství, by měl být na téma „světlo a tma“ a maximálně 5 minut dlouhý. A protože je určený ke sdílení, každý účastník se může rozhodnout, zda zvolí příběh smutný, veselý, závažný, nebo odlehčený. Příběh si účastníci připraví předem.

Diskuzi moderuje Marie Iljašenko.
Je možné se zúčastnit i samostatné diskuze bez vzdělávacího programu.

Sofija Andruchovyč je jedna z nejvýraznějších současných ukrajinských autorek. Ve svých prózách spojuje silné vyprávění s historickou reflexí a ženskou perspektivou. Pozornost vzbudila románem Felix Austria (česky 2014), který dostal cenu BBC Ukrajina a záhy byl zfilmován pod názvem Oddaná (2020). V rozsáhlém románu Amadoka (česky 2025) se s mimořádnou citlivostí věnuje paměti, identitě a traumatům 20. století včetně holokaustu, stalinského teroru i okupace Donbasu. Kniha vzbudila velké ohlasy a její autorka získala Mezinárodní cenu Hermanna Hesseho za to, že vytvořila „velkolepé, a co se týče formy, bohaté a působivé panoráma Ukrajiny 20. století. V nejnovějším románu Katananche (2024), který zatím česky nevyšel, vypráví Andruchovyč pro změnu o již poválečné Ukrajině prostřednictvím příběhů běžných obyvatel jednoho kyjevského panelového domu. Je dcerou ukrajinského klasika Jurije Andruchovyče. Žije v Kyjevě.

Pro koho? Pro studenty SŠ a gymnázií

Kdy? V rámci festivalu FALL nabízíme čtyři termíny programu a čtyři hosty diskuse.

Ve všech termínech proběhne od 9:30 do 10:30 diskuze a od 10:30 do 12:30 vzdělávací program.

– pondělí 29. 9. 2025 / Nina Špitálníková
– úterý 30. 9. 2025 / Jan Němec
– středa 1. 10. 2025 / Adéla Knapová
– čtvrtek 2. 10. 2025 / Sofija Andruchovyč
– pátek 3. 10. 2025 / Badiucao a Melissa Chan

Kolik stojí program s diskuzí? Speciální festivalová nabídka: 120 Kč/osoba při skupině od 10 do 30 osob | pedagogický doprovod zdarma  

Kolik stojí samotná diskuze? 80 Kč/osoba při skupině od 10 do 30 osob | pedagogický doprovod zdarma  

Jak a kdy objednat? Rezervace a další informace na skoly@dox.cz nebo na 295 568 128

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě